معرفي مطالب جالب با لينك منبع
معرفي مطالب جالب با لينك منبع


كامپيوتر
چيست؟ كامپيوتر ماشيني مي‌باشد قابل برنامه ريزي كه از مخلوط اجزاي الكترونيكي و الكترومكانيكي تشكيل گرديده هست ومي تواند پس از دريافت ورودي ها بر پايه دنباله اي از راهبرد ها پردازش هاي خاصي را انجام داده وسپس فيض را ذخيره نموده ويا به خروجي بفرستد . كامپيوتر در فراگيري ،صنعت ، سينما و تلويزيون ،پروژه هاي علمي و تحقيقاتي كاربرد داراست .

تاريخچه
كامپيوتر از ابتدا تا كنون
تاريخچه كامپيوتر در كشور ايران و دنيا از ابداع خودرو حساب آغاز مي شود . تاريخچه بروز كامپيوتر را به شش نسل تقسيم بندي مي نمايند كه در ادامه توضيحاتي در مسئله آن ها داده گرديده هست .

 

تاريخچه
اتومبيل حساب به طور همزمان با شناسائي عدد، براي انسان اين نياز پيدا شد تا راهي بيابد كه حساب و كتاب را ساده‌تر انجام دهد . اولين وسيله‌اي كه بشر از آن در دستور شمارش كمك گرفت است، شايد انگشتان دست باشد . در فرايند بعدي «چوب خط» به تيتر يك ماشين بي آلايش كه مي‌توانست در امر شمارش بشر كمك كند، به كار آمد .

 

گاهي نيز دسته‌هاي ني و چوب‌هاي باريك جانشين «چوب خط» مي‌شد و زماني نيز سنگ ريزه‌ها همين نقش را ايفا مي كردند . بعدها، چرتكه به تيتر يك ماشين حساب كار آمد مسئله منفعت برداري قرار گرفت، تا اين كه در قرن هفدهم، اولين ماشين اكانت واقعي تاريخ پا به ميدان هستي ارگان .

 

در سال 1641، فردي فرانسوي به نام بيلز پاسكال اوليم مخترع اتومبيل حساب بود . وي ماشين جالبي توليد كه به «ماشين حساب پاسكال» داراي اسم و رسم شد . در ماشين اكانت پاسكال 6 چرخ دندانه دار نصب شده بود و هر چرخ ده دندانه داشت . هر دندانه نمايشگر يكي از ارقام صفر تا 9 بود . اين چرخ‌ها طوري در جوار يكديگر قرار گرفته بودند كه مقطع كامل يك چرخ، بازه چرخ‌هاي بعدي به‌اندازه يك دندانه را سبب ساز مي‌شد .

 

تاريخچه
كامپيوتر,تاريخچه اتومبيل حساب,ماشين حساب
تاريخچه كامپيوتر در كشور ايران و دنيا از نوآوري خودرو اكانت ابتدا مي شود .

 

علاوه بر اين، چرخها از راست به چپ به ترتيب نماينده مرتبه‌هاي يكان، دهگان، صدگان، . . .عدد بودند . سي سال پس از پاسكال، يك رياضي دان آلماني به نام لايبنيتز در تكميل ابداع پاسكال كوشيد و ماشيني ساخت كه به كمك آن مي‌شد اعمال ضرب و تقسيم را نيز انجام داد و حتي جذر گرفت . ابتكار لايبنيتز بسياري از مشكلات فني ماشين را برطرف كرد و رويكرد را براي تكامل اين ماشينها گشود . با اين حال، قضيه ماشينهاي اكانت سالها به بوته فراموشي سپرده شد و صرفا صاحبان صنايع براي ساخت و رواج اين ماشينها كوششهايي انجام دادند .

 

در قرن نوزدهم يك رياضيدان انگليسي به نام چارلزبابيج به فكر طرح يك ماشين حساب خودكار به‌زمين‌خورد كه با كارتهاي ترك شده، اطلاعات و ارقام را مي‌پذيرفت . در سال 1890دانشمند جواني به اسم هلريت، با توجه به نيازهاي آمارگران، از كارتهاي رخنه‌ گرديده و دستگاههاي شمارشگر اين كارتها به كارگيري كرد . مثلاً براي تفكيك زن و مرد، سمت چپ يا راست كارت ترك مي‌شد و با تكامل دستگاه هلريت، وي ماشينهايش را در نيويورك، پاريس و سن پترزبورگ به نمايش گذاشت . علي رغم استقبال كم از اين دستگاه، جمعي از بازرگانان آمريكايي، ازجمله توماس واتسون، به فكر خريد امتياز توليد ماشينهاي هلريت افتادند . وي بنيانگذار International Business Machines يا IBM مي باشد .

 

تاريخچه
كامپيوتر _ نسل نخستين كامپيوترها اولين كامپيوتر در سال 1937 در آمريكا اختراع شد . پروفسور«ايكن» با استعمال از لامپهاي خلاء(Diode) اين كار را به انجام رسانيد(لامپهاي خلاء Diode و Triodeيا دوقطبي و سه قطبي، اكثر زمان ها در راديوها استعمال مي‌شود . اين لامپها خاصيت يك سو كننده جريان برق را دارا هستند . با ديودها مشكل ايجاد خاطر و دسترسي به آن حل شد .

 

اما، در سال 1937 ديودها، لامپي و حجيم بودند و با واضح شدن حرارت زيادي توليد مي‌كردند . اولين پيشرفت در جهت استعمال خوبتر از كامپيترهاي نسل اوليه جايگزيني مبناي دودويي به جاي مبناي 10 بود . زيرا در طرح پروفسور ايكن، براي معرفي هر كاراكتر وجود قريه ديود ضروري بود كه بايد يكي واضح و بقيه خاموش مي‌ماندند . اين امر، در افزايش خانه‌هاي حافظه در كامپيوترهاي آن زمان، محدوديت مهمي به شمار مي‌رفت .

 

به هر حال، در سال 1947، دانشگاه پنسيلوانيا با به كارگيري از اين روش، كامپيوتري به اسم ENIAC را طراحي كرد . با ابتكار EDSAC1 در سال 1949، انگلستان اولين كامپيوتر به معناي واقعي را عرضه داشت . اين دستگاه برنامه و دستورالعملها را در خويش ذخيره مي‌كرد . در سال 1951، رمينگتون، UNIVAC-1 بزرگترين كامپيوتر آن مدت در طول تاريخچه كامپيوتر را كه براي مقاصد بازرگاني بود، عرضه داشت .

 

تاريخچه
كامپيوتر_ نسل دوم كامپيوترها در سال 1948، باردين، ترانزيستور را نوآوري كرد ولي ده سال ارتفاع كشيد كه از سطح آزمايشگاهي به سطح استفاده صنعتي رسد . ترانزيستور، در پيشرفت صنايع الكترونيك نقش مهمي را برعهده داشت . ترانزيستور از لامپ خلاء به مراتب كوچكتر است . به انرژي كمي نياز دارد، حرارت كمتري توليد مي‌كند و ارزان‌تر نيز مي‌باشد .

 

به اين دلايل ترانزيستور به زودي جاي خويش را در ساختمان كامپيوتر گشود و جايگزين لامپهاي خلاء در حافظه شد . به اين ترتيب، نسل دوم كامپيوترهاي تاريخچه كامپيوتر به دنيا آمد . كامپيوترهايي با تعداد خانه‌هاي خاطر بيشتر و امكانات و كارآيي وسيع‌تر . ترانزيستور، كامپيوترهاي نسل دوم را كوچك‌تر و ارزان‌تر كرد . دگرگون سازي حساس ديگري كه در نسل دوم كامپيوترها پديد آمد، زبانهاي برنامه نويسي كامپيوتري بود . در نسل اول كامپيوترها، از زبانهاي سطح پايين، كه در آنان آشنايي با جزئيات ماشين ضرورت داشت، به كار گيري مي‌شد .

 

يعني، مجموعه‌اي از اعداد و ارقام كه كدهايي قابل فهم و شعور براي كامپيوتر بود . در نسل دوم تاريخچه كامپيوتر، زبانها براي كاربردهاي عمومي‌تر آماده شد . اين امر ترويج استفاده از كامپيوتر در كارها تجاري و اداري را سرعت بخشيد . كامپيوترهاي اين نسل، حصار دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقيقاتي را شكستند و به گونه‌اي گسترده در مؤسسات دولتي و شركهاي صنعتي و بازرگاني به كار گرفته شدند .

 

نسل
سوم تاريخچه كامپيوتر از سال 1964، به جاي لامپها و ترانزيستورها، از خاصيت آهن ربايي حلقه‌ها يا ميله‌ها در اثر عبور جريان برق به كارگيري شد . در حقيقت، به جاي چراغ و ترانزيستور مورد استعمال در نسلهاي پيشين، سمت عبور جريان برق را قطب‌هاي آهنربا تعيين مي‌كرد . در نتيجه دو شرايط صفر يا يك به وجود مي‌آمد . البته انتخاب فرآورده حلقه و آلياژ ضروري براي حلقه مطرح بود . در نسل دوم، اكسيد آن به منجر توانايي خويش پاسخگوي اين نياز بود . معروف‌ترين كامپيوتر اين نسل IBM/360 مي‌باشد .

 

تاريخچه
كامپيوتر,مخترع و تاريخچه كامپيوتر,تاريخچه كامپيوتر در ايران و جهان
تاريخچه
كامپيوتر از مقدمه تا كنون


تاريخچه
كامپيوتر_نسل چهارم كامپيوترهاي نسلهاي اول، دوم و سوم از حيث ويژگي ها به سادگي قابل تفكيك اند . ولي مرز بين نسل سوم و چهارم چندان معلوم نيست . آنچه مسلم مي‌باشد آنكه كامپيوترهاي نسل چهارم از حيث طرح واحد پردازش مركزي و دستگاههاي پيراموني، توانايي بيشتر، عمر طولاني‌تر قطعات و . . . اطمينان بيشتري را عرضه مي‌كنند . مهمترين تغييرات سخت اَفزاري در كامپيوترهاي نسل چهارم عبارتند از: - به كارگيري مدارهاي مجتمع با تراكم زياد؛ - به كار گيري از «ريزپردازنده»؛ - گسترش امكان پردازش مستقيم به جاي پردازش با رسانه‌هاي ورودي(Batch) .

سئو در مشهد 

نسل
پنجم تاريخچه كامپيوتر در نسل پنجم كامپيوترها، به سادگي به كارگيري كاربران از كامپيوتر و برنامه نويسي توجه بسيار زيادي گرديده است . چرا كه با كاهش قيمت مشقت بار افزار، هزينه هاي به كار گيري از كامپيوتر به مراتب از قيمت خود آن بيشتر خواهد بود . به كارگيري كنندگان خواهند توانست فارغ از اطلاع از طريق كار و جزئيات داخلي قسمتهاي مختلف، آنان را به رخ فراهم تهيه كرده و به دلخواه خويش سيستم‌هاي كامپيوتري(نرم‌افزارهاي كاربردي) بسازند . امروزه، به كمك نرم‌افزارهاي موجود، مهندسين تعميرات كامپيوتر، مي‌توانند بسياري از خرابي‌ها را تشخيص دهند . رابطه با كامپيوتر از طريق صوت و تصوير نيز امكان پذير خواهد بود .

 

اطلاعات از به عبارتي برهه زماني پيدايش به چهره مطلوب براي كامپيوتر ذخيره گرديده و در هنگام لزوم، از طريق سيستم‌هاي كامپيوتري مسئله استعمال قرار خواهد گرفت . استفاده از حافظه‌هاي نوري- حافظه‌هايي با حجم كم و گنجايش غير قابل تصور- ويژگي كليدي اين نسل از تاريخچه كامپيوتر ميباشد . استعمال از هوش مصنوعي و توان تفكر و استنتاج كامپيوتري، از ديگر ويژگيهاي كامپيوترهاي اين نسل هست .

 

تاريخچه
كامپيوتر _ نسل ششم كامپيوترهاي مدل پنتيوم را مي‌توان نسل ششم ناميد . از پاراگراف ويژگي‌هاي محسوس اين نسل مي‌توان استفاده غير قابل اجتناب از سيستم چند رسانه‌اي را بر شمرد . امكانات جانبي، جاذبه‌هاي بسياري را براي اين كامپيوترها مهيا مي‌آورد .

 

 

 

امتیاز:
بازدید:
برچسب: سئو در مشهد،
موضوع:
[ ۲۶ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۲۸:۳۰ ] [ امين طيراني ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 2
همه : 604
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب